top of page

על זוגיות ביפן

לאחרונה התחלתי לצפות בסדרת טלוויזיה יפנית הנקראת Wakako Zake, על שמה של הדמות הראשית אשר מבוססת על דמות מסדרת מנגה מצליחה. Wakako היא בחורה צעירה, עובדת משרד, שממהרת לסיים את העבודה ומצפה כבר לסוף היום, כדי לצאת בערב ולחפש מקום חדש להתיישב בו לארוחה, לבדה.

כמובן שהסדרה היא פרסומת ממומנת למסעדות בעיר. אך הדבר המעניין יותר הוא העובדה שהסדרה מבקשת לעודד אנשים בודדים לצאת מהבית ולאכול בחוץ בגפם. באחד הפרקים הראשונים, wakako מקבלת הודעה בטלפון מהחבר שלה ומחליטה לנפנף אותו. היא מעדיפה להתרכז בהנאה הרבה שהיא שואבת מהאוכל.


הסטטיסטיקה מצביעה על כך שעד שנת 2040 חצי ממשקי הבית ביפן יהיו רווקים/ות, ושאחד מתוך 4 גברים, ואחת מתוך חמש נשים צפויים להעביר את כל חייהם מבלי לחיות עם בן זוג. מודל ה״יחיד״, שבעבר נתפס כשלילי הופך ביפן לסמל של חופש ושל אפשרויות בחירה.


לצד חוסר העניין שמגלים הצעירים בזוגיות, קיימת ביפן גם מגמה אחרת. נשים צעירות בגיל ה-20 מעוניינות למצוא בעל ראוי ולהתחתן כמה שיותר מוקדם. התופעה אף קיבלה את השם ״oikomikon” (לשכנע עצמך להתחתן). מי שטבעה את המושג Natsuko Yokozawa, היא סופרת שכתבה גם ספר באותו שם. הספר עורר ביקורת כיוון שהוא מציג רעיונות שהיו מתאימים אולי למגזין כלות בשנות ה-50: ״הסיבה מספר אחת שגברים מתגרשים היא כי האישה לא יודעת לבשל. כל אחת צריכה ללמוד להכין ארוחה טובה ובריאה. ומהר!״ בספר קוראת Yokozawa לבחורות צעירות להפסיק לחגוג ולטפל בעצמן היטב, כדי להיות אטרקטיביות עבור גבר הגון שמחפש לבנות בית ולהקים משפחה.


עד כמה שהגישה הזו אולי מקוממת, נראה שהדברים דווקא נופלים ביפן על אזניים קשובות. נשים אינן מעוניינות להתחיל בדרך של קריירה מקצועית, כזו אשר תנצל אותן, תשחוק אותן ותותיר אותן לבד , ללא משפחה וללא ילדים בגיל 40. מחקרים של Japan Bussiness Insider מראים כי נשים המסיימות תארים באוניברסיטאות הנחשבות ביותר, מחפשות עבודות משרד כלליות של (OL (Office Lady, במקום תפקידים מקצועיים ההולמים את התואר שרכשו. נראה כי הנשים מבינות את האמת המרה, והיא שבחירת בקריירה ניהולית משמעותה ויתור על החיים האישיים, ולכן הם מעדיפות עבודה קבועה נוחה ורגועה שאינה כרוכה בלחץ או בשעות נוספות, ושגם תבטיח כי יוכלו לצאת לחופשת לידה ולחזור ולהשתלב במשרד גם לאחר שיהיו ילדים. הנשים היפניות אם כן אינן נגד עבודה, אך הן גם לא מוכנות לעבוד כמו גברים.


הגיליון האחרון של Tarzan, מגזין יפני פופולארי, עסק ביחסים רומנטיים וסקס. הסקרים שהופיעו בגיליון מגלים נתונים מדהימים על כך ש-50% מהנישואים אינם כוללים סקס. אחד ההסברים לכך הם שעות עבודה ארוכות מדי, שגם אם אינן ״הורגות״ אותך (גם זה קורה) בוודאי משאירות אותך תשוש וללא חשק או כוח לעשות הרבה יותר מלשקוע בכורסא מול הטלוויזיה.


ביפן ננקטו לאחרונה רפורמות בסגנון חיי-העבודה שמנסות לאזן בין העבודה לחיים הפרטיים, אך הדברים משתנים לאט מדי; שעות נוספות רבות, נסיעות רכבת ארוכות למשרד וחזרה הביתה בשעות מאוחרות, כל אלה הם דברים מקובלים שמשפיעים בהכרח על החיים האישיים. ואכן נראה, שרבים השוקעים במירוץ הקריירה, תופסים עצמם ברגע האחרון לפני גיל 40, ומבינים שלכל זה אין שום טעם אם הזנחת את החיים האישיים וכעת אין לך למי לחזור הביתה. נישואים מאוחרים הם דבר שכיח ביפן , וזוגות ללא ילדים (אולי כלב) הם דבר מקובל.

Comments


bottom of page